Svět barev dovede zaskočit i ostřílené profesionály. K základním pomůckám tohoto světa patří barevné vzorníky, kde jednotlivé barvy jsou opatřeny příslušnými barevnými definicemi. Dnes je navíc třeba, aby barva vypadala stejně na monitoru (RGB), papíru (CMYK) a na internetu (HTML). Do toho vstupují zákaznické požadavky s přímými barvami Pantone, nebo RAL. Jak se v tom neztratit?

 

presnostbarevnzchvzornikuPrvní rozhodnutí: Co chceme

 

Budete-li pracovat s počítačem, pak pro monitor potřebujete RGB hodnoty barvy, pro tisk pak CMYK hodnoty a pro internet HTML definice. Občas se ještě můžete setkat s tiskem přímých PANTONE barev. V oblasti nátěrových hmot (barev a laků) pak převládají barvy standardu RAL.

 

Druhé rozhodnutí: Výstup

 

Nejčastější aplikace barev je v tisku. Pomineme-li některé korporátní tiskoviny, kde potřebujete přímou tiskovou barvu, je dominantním výstupem standardní barvotisk CMYK. Je-li CMYK tisk jediný možný (např. inzerce, digitální tisk...), pak nastupuje cesta konverzních vzorníků COLOR CMYK SOLID (palety PANTONE C a U), COLOR CMYK TEXTIL (palety PANTONE TPX) a COLOR CMYK RAL (palety RAL CLASSIC, DESIGN a EFFECT). Ty definují a ukazují CMYK, RGB a HTML barvy těchto palet.

 

Třetí rozhodnutí: Cena

 

Samozřejmě, že chcete utratit co nejméně. Nejdražší (řádově tisíce) jsou obecně vzorníky Pantone. Pokud však nebudete, nebo nemůžete, pracovat s přímou barvou (C, U, TPX, RAL) pak nastupují vzorníky COLOR, kde cena se pohybuje o stupeň níže (řádově stovky). Ty navíc umožňují řešit specifické požadavky konverzí PANTONE (C, U, TPX) a RAL. To je značná výhoda. 

 

ExperTní systém PRO výběr barevného vzorníku

 

Svět je barevný. K ovládnutí barev potřebujete vzorník. Jak vybrat ten správný? Pomocí EXPERTNÍHO SYSTÉMU ZDE v dynamickém výběru určíte na jaký podklad budete barvu nanášet, jakou metodu barvení a jaký typ barvy budete používat. Program v javascriptu Vám, na základě Vašeho výběru, vyhledá správné vzorníky včetně odkazů do eShopu, kde zjistíte více podrobností a ceny. Věříme, že Vám tento expertní sytém pomůže a ušetří Vám mnoho času, peněz a trápení.

 

Na závěr

 

 Vzorníky COLOR – univerzální použití pro tisk (nově zaměřeno i na digitální tisk), elektronické publikování a internet, včetně konverzích vzorníků pro PANTONE C, U a TPX a RAL – ceny od 799 Kč – více ZDE

 Vzorníky RAL – pro nátěrové hmoty (barvy a laky) – ceny od 999 Kč – více ZDE
 Vzorníky PANTONE SOLID Coated a Uncoated  - pro tisk přímých barev u korporátního tisku – ceny od 1.999 Kč – více ZDE
 Vzorníky PANTONE TEXTIL (TPX) – pro výrobu textilií – ceny od 7.499 Kč – více ZDE
 Vzorníky CMYK se středovým porovnávacím otvorem – ceny od 1.249 Kč – více ZDE (chcete-li využívat výhod středového porovnávání u ostatních vzorníků seznamte se ColorComparátorem ZDE)

 Vzorníky PANTONE COLORS FOR PROCESS PRINT OR WEB DESIGN – novinka v oblasti vzorníků pro univerzální použití – ceny od 399 Kč – více ZDE

 

Corel, Pinnacle, Pantone, CMYK, RAL, NCS, LightBOX | dtpstudio.cz

Corel, Pinnacle, Pantone

CMYK, RAL, NCS, LightBOX