MU_auta_v_obr_obal_240
Titul Automobily v obrazech je moderní fotodatabázový produkt. Díky katalogizovaným údajům jej lze používat jak k získání přehledu o současných automobilech, tak i pro další použití jako vynikajícího zdroje fotografií pro práci v oblasti DTP s oprávněním k dalšímu používání.

získáváte práva pro tisk a publikování všech fotografií

Základní členění na šest oblastí (Autokatalog, Fotogalerie, Autodesign…) nabízí horní modré pole. Na základě výběru oblasti pak formou nabídkových lišt můžete vybírat kategorie a podkategorie. V některých případech je systém výběru až čtyřúrovňový. Navigace a výběry odpovídají běžným zvyklostem při práci s internetem a neměli by nikomu činit zvláštní potíže.

Budete-li fotografii používat v jiných programech potom je nejlepší importovat příslušný soubor přímo z adresáře na CD s tím, že základní identifikace souboru (je uvedena vždy na modrém poli vlevo dole) vám pomůže v jednoznačné a rychlé práci. Rozlišení fotografií 1333x1000 pxl umožňuje tisk na inkjetových tiskárnách až do velikosti A3, v případě zhotovování litografií pro ofsetový tisk můžete bez ztráty kvality pracovat až do velikosti formátu A5.

qred10 MU_auta_maska_1MU_auta_maska_2Obsahuje fotografie s vymaskovaným pozadím. Soubory .JPG mají pozadí vyplněné bílou barvou. Soubory .TIF obsahují masku (alfa kanál).
qred10 Obsahuje fotografie v plném rozlišení 1333x1000px.
qred10 Obsahuje náhledy fotografií v rozlišení 80x60px.
qred10 Obsahuje soubory elektronického katalogu fotografií.

Významnou nadhodnotou je skutečnost, že vlastnictvím nosiče a zasláním registrační karty získáváte nepřenositelná práva pro tisk a publikování všech fotografií do tištěné podoby na dobu 10ti let od data odeslání registrace! V praxi to znamená, že můžete Vaše osobní či firemní materiály doplňovat fotografiemi bez rizika porušování autorských práv! DTP STUDIO tak pomáhá ke korektnímu přístupu k publikování. Věříme, že to oceníte.

MU_auta_ukazky_cely_detailyMU_auta_ukazky_stary_novyMU_auta_ukazky_skoda
Podmínky: Všechny soubory na nosiči začínající písmenem P a s příponou JPG a TIF můžete v plném rozlišení používat pro legální zhotovování tiskovin osobního i komerčního charakteru! U publikací kde budou fotografie použity v rozměru větším než 9x13 cm musí na stejné straně uvedena popiska s textem „foto: Automobily v obrazech, www.dtpstudio.cz“ u menších fotografií musí být stejný text uveden v tiráži titulu. V případě letáků, merkantilních tiskovin či vizitek se uvedení zdroje nevyžaduje.

qred10 CENA A OBJEDNÁVKA qred10 Automobily v obrazech qred10 ZDE qred10


tipy


postup_720

recenze

WWW.GRAFIKA.CZ - Lér Martin

Na trhu je originální české CD, plné pěkných fotografií automobilů, s možností použití fotek pro vlastní použití - a to všechno za cenu více než lidovou!

Do redakce nám dorazilo CD, které nás zaujalo hned dvakrát. Nejdříve proto, že je plné fotografií automobilů, a snad každého chlapa „autíčka“ baví a zajímají, a především nás trošku zarazila cena. CD, které připravila společnost DTP Studio, stojí pouhých 199 Kč – jedná se o pěknou sbírku více než 1100 fotografií z automobilové výstavy ve Švýcarsku, z čehož je přes 60 vymaskováno pro snadnější použití v předtiskové přípravě, katalog umožňuje snadný tisk obrázků a kalendářů s obrázky a obsahuje také „bonusový“ materiál od ŠkodaAuto. Ovšem to všechno je ještě vylepšené tím, že po registraci produktu získáváte práva na volné komerční použití všech původních fotografií.

Základem CD je katalog všech fotografií, udělaný v HTML – pro prohlížení se doporučuje IE 5.5. Na webu výrobce je sice poznámka, že je CD pro Windows i Maca, ale díky použití extra dlouhých názvů pro některé soubory je použití HTML katalogu na Macu omezené - prohlížet lze vše kromě nejdůležitějších sekcí autokatalog a fotogalerie...

Katalog je rozdělený do několik sekcí – autokatalog, fotogalerie, autodesign, bez pozadí, a Škoda bonus. První tři sekce jsou v podstatě jen různé pohledy na stejné obrázky – v autokatalogu máte možnost si vybírat podle jednotlivých značek a následně modelů, v fotogalerii podle typu záběru – detail, exteriér, interiér, s rozdělením typu fotografií ještě podle třídy vozů (luxusní, kabriolet, atd.). Zastoupeny jsou v snad všechny významnější značky, pokud pochopitelně byly na autosalónu. Autodesign poté představuje vybrané fotografie, kterými fotograf David Kraus (podle všeho autor všech fotografií na CD) představuje specifické designové „vychytávky“, které určitým způsobem definují tu kterou značku. Jedná se v podstatě o takovou procházku po automobilové výstavě...

Navigace v katalogu je poměrně jednoduchá a intuitivní. U každé fotografie je kromě zařazení v katalogu ještě informace, jak se jmenuje soubor s tímto obrázkem na disku a také odkaz stručně pojmenovaný „Tisk“. Po odkliknutí je nabídnuto menu, ve kterém si lze vybrat buď tisk kalendáře na jeden měsíc s danou fotografií, nebo pouze tisk fotografie na určitý formát – uživatel prostě nemusí opustit prostředí HTML a snadno si na své tiskárně vytiskne vyhlédnutý obrázek. Výrobce udává tisk na inkoustové tiskárně až do formátu A3, při použití v předtiskové přípravě lze fotografie použít až do formátu zhruba 12 x 9 cm při 300 dpi. Všechny fotografie jsou na CD uložené ve formátu JPEG a v rozměrech 1333 x 1000 pixelů.

Další sekci katalogu tvoří fotografie bez pozadí – tedy vymaskované fotky. Jsou k dispozici buď jako JPEG soubory s bílým pozadím, nebo jako TIFF obrázky s ořezovou cestou, pro snadné použití v sázecím programu. Ořezovky jsou udělané poměrně solidně, na několik prohlížených fotografiích z více než 60, které na CD jsou, jsme neobjevily žádné „úlety“ – v podstatě beze změn by byly použitelné k další práci, což je dobře. Přesto je otázka, jakého použití se tyto „ořezané“ fotky dočkají – protože všechny fotografie jsou z výstavy, kde jsou auta nasvícena mnoha reflektory, mají na sobě spousta odrazů okolních předmětů a návštěvníků, automobily vyříznuté ze svého pozadí působí většinou značně nepřirozeně – pozadí těm fotografiím prostě chybí. Tento dojem ještě umocňují „ostré“ stíny pod auty a také průhledy okny, kde je vidět část původního pozadí – kus auta, kus člověka... Pochopitelně, situace je u každé fotografie trošku jiná, takže záleží na každém, které fotky pro něj budou ještě dobré, a které už ne. Takováto situace obvykle nenastane u studiové fotografie, kde se s podobným použitím pochopitelně počítá, a fotografie jsou ještě dále retušovány – ovšem pokud bychom chtěli fotografie v této kvalitě, cena CD by byla o několik řádů jinde. Nejedno malé grafické studio proto určitě vezme za vděk i těmito fotkami.

Škoda bonus představuje jak historii značky, v podobě fotografií od vozů Laurin&Klement, tak galerie současných vozů, včetně fotografií nového vozu vyšší střední třídy, nazvaného pracovně Montreux, a také studie a skici tohoto vozu – o tom, jak dlouho trvá příprava nového vozu, svědčí jeden z obrázků, datovaný rokem 1996.

Celkově se jedná o poměrně zajímavé CD s velmi zajímavou cenou. CD se dá trošku označit za virtuální procházku výstavou, ovšem k tomu chybí jakákoliv faktografie k jednotlivým vozům – u všech je pouze jméno modelu. Příjemná je funkce snadného tisku přímo z prostředí prohlížeče, uživatel nemusí používat žádný další program. Kvalita fotografií se dá označit jako dobrá, fotky jsou jasné, mají dobré barvy, prostě jsou ke koukání. Vzhledem k množství fotografií předpokládáme, že byly nafocené kvalitním digitálním fotoaparátem – na CD však bohužel není na toto téma ani zmínka, ale focení na kinofilm a následné skenování by pravděpodobně vše výrazně prodražilo.

Jednoznačně pozitivní je možnost získání práv k publikaci na dobu 10 let pouhou registrací produktu. Fotografie lze použít pro tisk v komerčních tiskovinách i na webu, pro podrobné podmínky nahlédněte do licenčních podmínek. CD představuje poměrně rozumnou databázi ilustračních fotek pro obecné použití například v autobazarech, nebo i v grafickém studiu, které nevlastní nějaké běžné komerční fotobanky – tedy pokud nevadí, že se nejedná o studiové fotky, ale fotografie z výstavy. Rozlišení fotografií není vhodné pro použití ve velkých velikostech, ale pro nabídkové listy, katalogy a podobně se dají použít. Fotografie s ořezovou cestou jsou použitelné s již zmíněnou výtkou – automobily vypadají bez svého pozadí nepřirozeně, obzvlášť se to projevuje na autech, nasvícených barevným světlem.

Škoda bonus je prostě pouze bonus – ale i pohled na historické vozy je inspirativní, zajímavé bylo porovnání reklamních fotografií na vozy Felicia a Oktávie – Oktávie je už „světová“. Bohužel, tyto fotografie od ŠkodaAuto nelze dále používat pro vlastní potřebu – ale Škodovky jsou zastoupeny i ve fotkách z autosalónu.

Každopádně, v celkovém hodnocení směřuje palec zcela určitě vzhůru. Za cenu více než lidovou můžete získat 1100 fotografií mnoha desítek značek a modelů, navíc s možností legálního použití ve vlastních tiskovinách. No a pokud se chcete jen prostě dívat na fotografie hezkých aut, máte na dlouhé hodiny o zábavu postaráno

Corel, Pinnacle, Pantone, CMYK, RAL, NCS, LightBOX | dtpstudio.cz

Corel, Pinnacle, Pantone

CMYK, RAL, NCS, LightBOX